Žijeme s AI: dopady, přínosy a rizika
Jak se uměligence projeví v naší společnosti? Co se všechno mění a změní? Jaká nás čeká budoucnost? A co děti, budou si mít kde hrát? A co skláři, budou mít co žrát?
Vezme nám AI práci?
Lidstvo si od nepaměti láme hlavu nad tím, jak se vyhnout práci. Nejprve jsme za pluhy zapřáhli zvířata. V průmyslové revoluci jsme zkrotili parní stroje, které vystřídala elektrifikace. V digitální éře nás v počítání nahradily počítače. A zatím posledním krokem v této evoluční štafetě je AI.
Přestože máme neustále lepší a lepší technologie, které dokáží lidskou práci nahradit, práce tu stále je. A pro čím dál víc lidí. Mění se jen její podoba.
Ještě před sto lety zajišťovaly pohyb po metropolích koně. Boom dopravy přivedl města do situace, kdy byly doslova zasypány hnojem (a když říkám hnojem, myslím tím další odpadní produkty od našich čtyřnohých přátel). Legenda praví, že jeden novinář z Times věštil, že do roku 1930 budou všechny ulice New York City skryty pod třemi metry tohoto materiálu. Přitom města bez koní si nikdo nedokázal představit.
Dnes víme, že změnu přinesl osobní automobil. Jistě, kočí, podkoní nebo pěstitelé ovsa ztratili práci. Automobil ale zároveň odstartoval zcela nové a mnohem větší odvětví. Technická revoluce sice vzala lidem práci s uklízením hoven po koních, ale dala jim příležitost na záchodcích v motorestech uklízet hovna po lidech. Po celém světě dala zaměstnání lidem v ropném průmyslu. Stavbě silnic. A dnes zajišťuje společenské vyžití mladým lidem pod hlavičkou Poslední generace.
Vývoj nám práci nebere, jen ji mění. Nelítostně a jednou pro vždy. A v tom je jeho nebezpečí a krása. Tolik jsem vám chtěl říct.
Co opravdu AI v budoucnu změní?
AI se už dnes používá v mnoha oblastech, ale většinou jde o úzké aplikace, které nejsou příliš vidět. V budoucnu se však AI dostane do širšího povědomí a způsobí zásadní změny v mnoha oblastech. Zde je pár příkladů.
Díky tomu, že AI dokáže zpracovávat a vyhodnocovat ohromující množství dat, zásadně posune zdravotnictví. V diagnostice, léčbě a vývoji léčiv. Miliony lidí nosí chytré hodinky či prstýnky, které nepřetržitě sledují jejich zdravotní údaje (a tedy generují další množství dat). Už nyní detekují srdeční arytmie. Je jen otázka času, kdy bude AI pomáhat ve včasné detekci chorob, jako je třeba rakovina, a navrhovat personalizované léčebné plány.
AI má potenciál zásadně změnit vzdělávání. Může vytvářet individuální učitele pro každého studenta a podpořit přirozenou motivaci k učení. Ale obávám se, že rodiče touží nechávat své děti procházet stejným vzdělávacím utrpením, které sami zažili, zastaralým rakousko-uherským školským systémem, místo toho, aby jim dopřáli výhody moderních vzdělávacích metod. Brzdou nebude technologický pokrok, ale lidská zaslepenost.
A úplně z jiného konce světa: díky AI se dočkáme mnohem lepších videoher. Postavy se budou chovat realističtěji, hry se budou přizpůsobovat uživatelům. AI bude pomáhat tvůrcům při vytváření grafiky a scénářů. Časem začnu opravdu litovat, že mě nebaví hry hrát.
Jak je to s autorskými právy?
Jak je to s autorskými právy k obrázkům nebo textům z vygenerovaným uměligencí? Aby něco mohlo mít autorskoprávní ochranu, musí jít o dílo 1) kreativní 2) jedinečné 3) vytvořené člověkem. Třetí bod v případě generátorů není splněn, takže dobrá zpráva, vygenerované obrázky můžeš používat zcela volně. Pokud naopak chceš získat autorská práva na obsah generovaný AI, tak ho použij spíš jako pramen inspirace nebo nápadů, které poté rozpracuješ vlastní kreativní prací.
Co ale může být problém, když ti uměligence vygeneruje obsah, který vykrádá nějaké autorské dílo. S tím si určitě ještě v budoucnu užijeme spoustu legrace.
Jaká rizika nástup AI přinese?
AI ve špatných rukou může způsobit mnoho škody. Třeba když ji vlády zneužijí proti svým občanům. Ale nemusíme chodit tak daleko. ChatGPT je mistrem v generování dezinformačních článků, řetězových emailů či falešných komentářů. Vychrlí je během chvilky. A namíchá do nich tu správnou směs ingrediencí – kousek pravdy, kousek lži a špetku vzteku. Ale říkám si, může větší záplava polopravd něco změnit? Spíš bych řekl, že příjemci těchto „zpráv“ jsou dostatečně nasyceni. Paradoxně naopak snadnost, se kterou si každý bude moci vygenerovat svůj vlastní alternativní obsah, by mohla srazit jeho hodnotu. Představ si klasický dezinformační web, kde při každém obnovení úvodní stránky uvidíš nové, čerstvě vygenerované články. I když budou lákavě alternativní, necenzurované a politicky nekorektní, kdo by je chtěl číst? Tak mě napadá, že bych si měl udělat o víkendu čas a pár takových webů vytvořit.
Co je děsivější, že bude možné krást lidské hlasy. Podvodníkům bude ke klonování hlasu stačit získat relativně krátký záznam originálu. Postačí, když někomu zavolají, přimějí ho odpovědět na pár otázek a získají materiál, ze kterého natrénují model, který bude mluvit stejným hlasem. Může se stát, že ti zavolá tvé dítě s naléhavou žádostí o stotisíc korun, ale ve skutečnosti půjde o podvodníka. Osobně bych takový podvod odhalil, protože nemám děti, jiní zase mají to štěstí, že nemají tolik peněz. Nicméně stejně bys měl být obezřetný a připravit se na nové typy podvodů. Byť to teď zní znepokojivě, myslím, že časem si na to zvykneme. Stejně jako na to, že se nedá věřit fotografiím. Už od dob, co z nich mizeli muži poblíž sovětského diktátora Stalina.
Stay tuned
Stále doplňuji nová hesla. V TODO listu mám například:
- Hrozí nám nebezpečí?
- K čemu AI využít?
- Asimovy zákony robotiky
- AI v politice, je ohrožením demokracie?
- Zákaz ChatGPT v Itálii