GPT‑4o je venku, připrav se na óóó efekt

OpenAI opět rozvířilo vody světa umělé inteligence představením nového modelu GPT‑4o. To „o“ na konci znamená „omni“, tedy všestranný. Ale mohlo by taky znamenat „óóó“, které vydáš, až uvidíš, co všechno tenhle model dokáže.

GPT‑4o rozumí videím v reálném čase. Jako fakt. V jedné z ukázek dokonce pomáhá nevidomému vnímat svět kolem sebe, třeba mu hlásí přijetí taxíku. Opravdová revoluce.

Neuvěřitelně se také vylepšil hlasový projev. Nezní jako stroj, ale jako člověk, který se směje, zpívá, nebo na přání imituje robota. Při sledování videí, kde si ajťáci z OpenAI povídají se sexy ženským hlasem, který s nimi koketuje a který si sami vytvořili, se nelze ubránit jistému pocitu bizarnosti. Skoro mě napadá, jestli to nehraničí s kognitivní (sebe)manipulací, kterou nový akt EU o AI výslovně zakazuje :-) Každopádně film Her už klepe na dveře.

A teď pikanterie. Scarlett Johanssonová se pořádně naštvala na šéfa OpenAI Sama Altmana, protože v novém hlasu poznala ten svůj. Přitom loni jeho nabídku na namluvení ChatGPT odmítla. Altman jako by na to narážel tweetem „her“ v den uvedení – jasná reference na film, kde Scarlett hrála UI Samanthu. Docela blbé v případě společnosti proklamující zodpovědný vývoj AI. Herečka každopádně najala právníky, takže se můžeme těšit na pořádnou tahanici.

Ale kontroverze stranou, GPT‑4o je další milník ve vývoji umělé inteligence. Není to revoluce, ale evoluce, kde hlavní inovace spočívá v propojení různých modelů a úctyhodném zrychlení GPT‑4. Což je klíčové pro plynulou konverzaci. Kdo čekal GPT‑5 nebo nový vyhledávač, může být zklamán, ale klídek, všechno bude.

Dobrá zpráva je, že GPT‑4o je dostupné hned pro všechny uživatele ChatGPT, bez čekání či speciálních pozvánek. Nicméně na ty nejzajímavější funkce, jako ovládání videem či hlasová konverzace, si ještě musíme počkat.

Poslední šance před létem! Stihněte si booknout místo na zásadním kurzu „Začněte využívat ChatGPT naplno“