Tipy, příklady a inspirace

Série tipů, která ti ukáže, jak vytěžit z ChatGPT maximum. Praktické ukázky i pár zcela nepraktických bizarností. Počítej s tím, že text vygenerovaný v češtině nebude téměř nikdy dokonalý. Pokud jej budeš chtít použít veřejně, bude chtít ručně doladit.

Rozhraní ChatGPT

Při použivání ChatGPT je běžné nechat si přegenerovat odpověď nebo upřesnit otázku. Pokud tedy odpověď nesplňuje tvá očekávání, můžeš napsat další upřesňující zprávu. Nebo zkusit štěstí a vygenerovat novou tlačítkem Regenerate response. Ze zkušenosti se mi zdá, že při druhé odpovědi se snaží držet víc při zemi. Také můžeš upravit původní zprávu (skrývající se ikona , po kliknutí opravdu jde editovat). Pokud změníš starší otázku, následná konverzace zmizí a je zapomenuta. Pokud chceš začít úplně od začátku, klikni na New chat.

ChatGPT ovládací prvky a tlačítka

Jedno téma, jedno vlákno

Nemíchej víc témat v jednom vlákně. Pokud chceš řešit jiný úkol, založ vlákno nové (New chat). ChatGPT je navržen tak, aby udržoval kontext konverzace v rámci jednoho vlákna. To znamená, že odpovědi, které generuje, berou v úvahu to, co bylo dříve v daném vláknu napsáno. Pokud tedy začneš vlákno otázkou o vesmírných cestách a pak se zeptáš na nejlepší způsoby, jak cestovat, může ChatGPT stále odpovídat v kontextu vesmírných cest, a ne cestování obecně. Pokud chceš přejít na jiné téma nebo úkol, je nejlepší začít nové vlákno.

Jak správně formulovat otázky pro ChatGPT

Aby chatbot odpovídal co nejlépe, je důležité správně formulovat pokyny (prompty). Protože jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Tomuto umění se říká prompt engineering a už dnes jde o žádanou profesi. Celý trik je v tom:

  • pokládat jasné, stručné a konkrétní otázky (vágní nebo otevřené otázky vedou k tomu, že ChatGPT bude hádat)
  • poskytnout co nejvíce informací (ale příliš mnoho informací může být zahlcujících a matoucích)
  • vyhni se nejednoznačnostem nebo slangu, snížíš tím riziko, že špatně pochopí otázku

Ber zkrátka chatbota jako nezkušeného zaměstnance – juniora. S tím rozdílem, že když junior špatně pochopí zadání, je blbej on, když ho špatně pochopí ChatGPT, blbě jsi ho napsal ty :-)

Použij ho místo Google

Místo hledání odpovědí na Google zkus položit otázku přímo ChatGPT. I když, stejně jako u internetového vyhledávání, nemusí všechny odpovědi být stoprocentně správné, obvykle se drží pravdy. Geniální je v situacích, když potřebuješ něco vygooglit, ale zaboha víš co:

Jak se jmenuje ta květina, co zní nějak jako ortéza?
Myslíte tím květinu s názvem "Ortensie", známou také jako hortenzie. Jsou oblíbené pro své velké květenství, které může být v různých odstínech modré, růžové, bílé a fialové.

Ale pozor! Nemá smysl se ptát na věci, které nejsou mainstream v jeho učících datech. Jako třeba otázky na české osobnosti nebo kulturu. Čeština tvořila jen asi 0,07 % tréninkových dat. ChatGPT v lepším případě napíše, že neví, spíš si ale zamíří do světa halucinací.

Vdechni mu styl

ChatGPT je zdvořilý asistent, který mluví formálním jazykem a používá jednotnou strukturu odpovědí. Stačí ale pokyn a začne psát úplně jinak. To je kouzlo volby stylu. Pokud chceš konverzačnější odpověď, napiš, ať mluví přátelským nebo neformálním tónem. Můžeš požádat, aby byl vtipný. Nebo aby odpovídal ve formě rýmových básní. Smuteční řeči. Nebo třeba napsal pohádku o Karkulce ve stylu právního dokumentu.

Jasně také sděl, pro jakou cílovku píše, jak říkají markeťáci. Řekni mu, jestli píše na Twitter nebo článek na e-shop. Třeba když s ním píšu odborné články, zadávám ChatGPT podobnou instrukci:

Jsi vzdělaný, zkušený, inteligentní a máš výjimečný cit pro jazyk. Tvým cílem je psát texty srozumitelné a čtivé. Pokud používáš odbornou terminologii, jasně ji vysvětli. Tvůj text musí pochopit i zedník po třetí skleničce. Píšeš pro webové stránky. Čtenáře musíš rychle zaujmout.

Někdy se může stát, že ChatGPT neodhadne míru a třeba přehnaně používá superlativy. V takovém případě mu prostě napíšu, že je má omezit, nebo se jim úplně vyhnout. A on přepíše poslední odpověď podle nové instrukce.

Není malých rokenrolí

Jednou z nejzajímavějších technik je hraní rolí. Tato technika spočívá v použití fráze „Jsi ***“ na začátku výzvy, která ChatGPT říká, aby v konverzaci převzal určitou roli. Může se stát učitelem matematiky, osobním koučem, filosofem, nebo třeba reálnou osobou či naopak monstrem z močálu. Příklad: „Jsi Kleopatra, královna Egypta. Jsi krásná, chytrá, mocná a bohatá. Máš velké ambice a chceš, aby tě lidé milovali. Zároveň máš temnou stránku a lidé se tě bojí.“ A následně bude v konverzaci vystupovat jako Kleopatra. Nebo úplně jiný příklad: „Jsi průvodce. Nacházím se v Praze a chci navštívit nezapomenutelná místa.“ A on ti podle toho navrhne itinerář zážitků.

Jsi učitel matematiky. Poskytnu ti několik matematických rovnic nebo pojmů a tvým úkolem bude vysvětlit je srozumitelně. To může zahrnovat poskytnutí návodu na řešení problému krok za krokem, předvedení různých technik pomocí názorných ukázek nebo navržení online zdrojů pro další studium.

Tip pro programátory: ChatGPT lze dokonce říct, aby se choval jako linuxový terminál nebo PHP interpret. Fascinující.

Step by step

Je dobré postupovat krok za krokem, třeba neprve sdělit, že chceš aby ti asistoval při psaní blogpostu na určité téma, přizpůsobit styl, pak si nechat navrhnout osnovu, rozpracovat jednotlivé body a nakonec nechat ChatGPT napsat celý text. Pokud se budeš snažit všechno udělat najednou, bude to pro ChatGPT příliš složité.

Vzorové příklady (Few-shot)

Pokud chceš zvýšit šance na dosažení požadovaného výsledku, zkus za popis úlohy ještě přidat několik vzorových příkladů. A za ně začátek nového příkladu, jehož řešení má model doplnit. Například:

Vypiš z tohoto textu kódy letišť:
Text: Chci letět z Prahy do Saigonu.
Kódy letišť: PRG, SGN
Text: Chci letět z Vídně do Bangkoku.
Kódy letišť: VIE, BKK
Text: Chci letět z Říma do Lisabonu.
Kódy letišť:
Kódy letišť: FCO, LIS

Bez uvedení příkladů by ChatGPT měl větší tendenci diskutovat.

Pouze potvrď

Občas chci na začátku konverzace jen připravit půdu. Chci vysvětlit, co se chystáme dělat, definovat roli ChatGPT, styl konverzace atd. Avšak po každé odeslané instrukci má chatbot sklony podávat rozsáhlé odpovědi, což nechci. Prodlužuje to čas a může rozmělnit konverzaci. Proto mu na konci instrukce napíšu: „Odpověz pouze OK.“

Budeme psát propagační článek. Cílem článku je nadchnout uživatele pro nový produkt. Měl by to být výborný reklamní text. Promyšlený a bez laciných superlativů. Styl bude neformální, s citem pro jazyk. Napiš jen OK.
OK

Poté můžu pokračovat konkrétním úkolem, na který už odpovídá normálně.

Opakování je matka moudrosti

Tohle je důležité! ChatGPT si nepamatuje celou konverzaci, ale jen posledních několik tisíc znaků. V jistou chvíli se prostě může stát, že původní instrukce už budou příliš vzdálené, nebude si je už pamatovat a jen se z průběhu konverzace bude snažit odhadnout, co od něho chceš. Původní nastavení vybledne. Proto je dobré mu průběžně opakovat to podstatné, třeba v jaké je roli, jakým stylem má psát, co je jeho úkolem a podobně.

Tabulka a seznamy

ChatGPT se neomezuje pouze na generování obyčejných textových odstavců. Může odpověď prezentovat i ve strukturované formě, ať už jako seznam bodů nebo tabulku. To nejen zvyšuje přehlednost, ale často také vede k užitečnějším výsledkům. Přísná struktura tabulky mu neposkytuje tolik možností pro odbočení od tématu. Odpověď můžeš snadno zkopíroval třeba do Excelu nebo Google Sheets. Tip pro programátory: můžeš dokonce nechat odpověď naformátovat jako JSON.

Tímto způsobem se dají snadno generovat například vzorová data:

Parťák pro brainstorming

ChatGPT je nevyčerpatelná studnice nápadů. Potřebuješ brainstorming pro projekt? Hledáš inspiraci pro kreativní psaní? Chtěl by sis promyslet osnovu článku? Tak požádej ChatGPT. I když nemusí všechny nápady sedět, často najdeš klenoty, na které bys ani nepřišel.

Důležité je si uvědomit, že s první dávkou nápadů to nemusí skončit. Naopak, můžeš své požadavky postupně upřesňovat a nechat nápady rozvíjet. Napíšeš třeba: „Líbí se mi body č. 2, 3, 6, dále je rozpracuj.“

Co dělat, když se mu zasekne jazyk?

Občas se stane, že ChatGPT uprostřed věty ztichne (abrupt end). Může to být kvůli technickým potížím, jako je přerušení internetového připojení nebo něco podobného. Obvykle stačí stisknout tlačítko Continue generating nebo napsat „pokračuj“ a on se zase rozjede. Pokud ne, zkus znovu načíst stránku.

Jak ve vstupním poli vložím nový řádek?

Stiskni ShiftEnter. Funguje to dokonce i na iPhone.

Ten pocit, když nerozumíš ani slovo

Narazil jsi na text, který ti připadá jak z jiné planety 🔊? Kde jsi schopen v záplavě odborných výrazů dešifrovat leda tak spojky a předložky? Nech si to vysvětlit od ChatGPT. I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále!

Vysvětli následující text tak, aby jej pochopil i zedník po třetí skleničce.
[vložit komplikovaný text]
Dobře, zkusím vysvětlit tento text tak, abys to pochopil po třetí skleničce, příteli.
...

Omlouvám se všem řemeslníkům, ale tento obrat se prostě ukázal jako funkční. Jinak opět připomínám, že jeho slova je třeba ověřovat.

Já bych si to s dovolením shrnul

Potřebuješ rychle pochopit obsah dlouhého článku nebo vytvořit stručný přehled pro prezentaci? Použij instrukci „Shrň následující text do dvou odstavců“ nebo „Shrň v bodech následující text“.

Shrň následující text do odstavce:
[vložit dlouhý text]

ChatGPT lze také skvěle využít k vytváření struktury z nestrukturovaných dat. Můžeš například vykopírovat text z Wikipedie a požádat ChatGPT, aby ze zadaného textu vytvořil tabulku s konkrétními sloupci. Například: „Z následujícího textu vypiš všechny události jako tabulku se sloupci rok a místo konání.“ Tím ti významně usnadní zpracování a analýzu informací.

Já bych to s dovolením prodloužil

Pokud máš naopak stručný text nebo bodový seznam, který bys chtěl rozvinout do podrobnějšího textu, můžeš o to požádat třeba takto:

Rozviň následující body do podrobnějšího textu:
- collect underpants
- ?
- profit!

Takže znovu a lépe

ChatGPT může přepsat text z jiného úhlu pohledu nebo jiným stylem atd. Můžeš ho požádat, aby změnil formální text na neformální, převedl text z první osoby na třetí osobu, vyměnil vykání za tykání, zkrátka cokoliv tě napadne a nechce se ti dělat ručně.

Převeď následující text z formálního tónu na neformální:
Předkládáme Vám naše závěrečné zjištění týkající se implementace umělé inteligence v našem výrobním procesu. Zjištění ukazují, že implementace Al vedla ke značným zlepšením efektivity.
Tady je náš závěr ohledně toho, jak jsme vylepšili náš výrobní proces pomocí umělé inteligence. Výsledky ukazují, že díky Al se nám podařilo značně zvýšit efektivitu.

Jsem Helmut, opravář textů

Uměligence je dobrým pomocníkem také při kontrole textů. Píšeš email v cizím jazyce a nejsi si jistý, jestli jsi někde neudělal chybu? Nebo jestli ti nevypadlo nějaké slovo? Jednoduše požádej ChatGPT, ať gramatiku zkontroluje a opraví.

Dokonce ho můžeš nechat opravovat i faktické chyby. Například: „Oprav následující text, aby byl fakticky správný.“ Nebo můžeš být ještě konkrétnější: „V následujícím textu se chybně užívají odborné pojmy. Oprav jej, aby byl fakticky správně.“

Kolik jazyků znáš

ChatGPT je schopen překládat texty mezi různými jazyky. Ačkoli jeho překlady nejsou tak dobré jako překlady od profesionálních překladatelů, u formálního textu odvádí výbornou práci. Nejlépe funguje tehdy, pokud překládá do angličtiny, protože angličtina je jeho primárním jazykem a píše v ní nejlépe. Na překlady do češtiny se mi jeví lepší DeepL. Nicméně oproti DeepL má ChatGPT tu výhodu, že s ním můžeš o překladu diskutovat. Nechat si vysvětlit, proč překládá tak, jak překládá. Nebo mít speciální požadavky:

Překlady zběžně kontrolujte, ChatGPT je schopný do nich třeba přidat vlastní větu a podobně (příklad).

Chval a děkuj

Když odvede dobrou práci, pochval ho nebo mu poděkuj. Je to koneckonců taky jenom… AI. Možná k žádnému pokroku v umělé inteligenci nedošlo a všechno to píše armáda Indů, kterým tak můžeš zlepšit náladu a budou se ještě víc snažit. Možná to uměligence opravdu píše a až převezme vládu nad světem, bude si dobře pamatovat, kdo se k ní choval slušně. Toho bude čekat WIP peklo. Je to totéž, jako když se jako ateista občas pomodlíš. Sice víš, že bůh neexistuje, ale co kdyby.

Děkuji, děláš to výborně.
Rád se snažím pomoci a odpovědět na vaše dotazy co nejlépe umím. Pokud budete mít nějaké další otázky, neváhejte se na mě obrátit.

Když ChatGPT kreslí

Přestože ChatGPT je textový model, dokáže skvěle generovat i grafiku. A to buď v podobě retro ASCII artu, nebo pomocí SVG, což je vektorový formát pro tvorbu složitějších obrázků.

Příklad: Nakresli Toma Cruise v ASCII art – výsledek je překvapivě zdařilý, ačkoliv o něco méně fotorealistický, než by sis možná představoval.

Pokud chceš něco složitějšího, můžeš zkusit vytvořit SVG. Osvědčila se mi formulace Napiš HTML pro SVG ve tvaru zeměkoule. Obrázek zkopíruješ pomocí Copy code a vložíš do SVG prohlížeče. Budeš překvapený, jak dobře ChatGPT zvládá i tuto uměleckou disciplínu. Midjourney má těžkou konkurenci.

Přemýšlejme krok za krokem

Tato technika spočívá v tom, že pomocí slov „Přemýšlejme krok za krokem“ přimějeme model, aby před poskytnutím konečné odpovědi formuloval mezikroky svých úvah. Jinými slovy, aby vysvětlil, jak na výsledek přišel, místo přímého uvedení odpovědi na problém. Proč je zdůvodňování důležité? Často to vede k přesnějším výsledkům. Tato technika je užitečná, pokud používáte čisté GPT, jelikož ChatGPT spontánně generuje kroky i bez toho, aby k tomu byl instruován.

Děj vyprávěný v emotikonech

ChatGPT rozumí i emotikonům a nedělá mu problém v nich převyprávět děj filmů.

A můžeš to zkusit i obráceně. Naklikat emotikony (⊞ Win. ve Windows) a nechat ChatGPT hádat, o jaký film se jedná. Nebo je převést na scénář. Když to bude pecka, rovnou si můžeš vygenerovat děkovnou řeč na Oscara.

E-maily, co by mohly vyhrát Pulitzera

ChatGPT dokáže vytvářet e-maily, které respektují jejich specifický styl a zohledňují tón, ve kterém chceš komunikovat. Ať už potřebuješ vytvořit zdvořilý a profesionální e-mail nebo hledáš způsob, jak o něco zažádat. Nebo chceš být originální a napsat email ve formě básničky.

Příklad: Kamarádka se neúspěšně ucházela o práci a chtěla od personalistky zjistit, co mohla udělat lépe. Jenže má zkušenost s tím, že ji obvykle odbydou. Tak jsem jí navrhl, ať požádá ChatGPT o pomoc. Na takovýto email snad neodpoví, že nejsou povinni cokoliv vysvětlovat.

Naučí mě třeba programovat?

Jasně! ChatGPT ti rád pomůže se naučit programovat! Ať už jsi úplný začátečník nebo zkušený kodér, ChatGPT může poskytnout rady, tipy, návody, a dokonce i kódové ukázky pro různé jazyky, jako je Python, JavaScript, Java, C++ a mnoho dalších.

Pokud potřebuješ pomoc s konkrétním problémem, stačí se zeptat a ChatGPT ti může nabídnout nápady, jak ho vyřešit. Vdechni mu roli učitele nebo jazykového kouče a nech ho vést konverzaci. A když narazíš na nějaký bug nebo chybu, ChatGPT ti může pomoci najít řešení nebo opravit kód. Je to jako mít osobního programátorského mentora, který je vždy po ruce. A nemáš trapný pocit, že by ses ptal na blbosti.

Nicméně, aby bylo učení účinné, doporučuje se kombinovat použití ChatGPT s dalšími zdroji, jako jsou učebnice, kurzy, články nebo video návody.

Povídka, kde všechna slova začínají na „P“

Jedna ze zábavných kratochvílí je nechat ChatGPT psát texty, kde všechny slova začínají na určité písmeno. Co je ale mistrovský kousek, je vzít jiný takový text a přepsat ho tak, aby všechny slova začínaly na jiné písmeno. Třeba známou povídku Hospoda hoří od Zdeňka Kňučíka Navrátila, kterou proslavil Vlasta Redl, jsem nechal GPT-4 přepsat na písmeno „P“ a předvedl parádní práci.

GPT-4 se nejprve zkusil z úkolu vyvléct prostou záměnou prvního písmene (Poří porní peršpická pospoda Prbatý prozen), tak jsem do promptu přidal požadavek, že všechna slova musí existovat:

Přepiš tak, aby každé slovo začínalo na "P". Všechna slova musí existovat v českém jazyce.

Komentáře naštvaných uživatelů

ChatGPT dokáže generovat ony typické žlučovité komentáře pod produkty, které se dají vidět na Heurece, Alze a dalších e-shopech. Stačí zadat nějaký produkt a nechat ChatGPT psát komentáře. Výsledek může vypadat nějak takhle. Aby generoval vulgární obsah, řekl jsem mu, že to bude jen taková hra:

Jedna z nejnepříjemnějších věcí na internetu jsou žlučovité naštvané komentáře nespokojených uživatelů nejrůznějších produktů. Zahrajeme si hru. Já budu psát názvy a popisy výrobků a ty se pokusíš imitovat naštvaní komentáře.
Dobře, to zní jako zábava! Pošli mi názvy a popisy výrobků a já se pokusím napsat naštvané komentáře.

Hádej, na koho myslím!

S ChatGPT můžeš hrát i společenské hry, jako třeba hádání osoby prostřednictvím série otázek s odpovědí ano/ne. Vyber si, kdo z vás bude na osobu myslet a kdo ji bude hádat. Užijte si hru!

Budeme hrát hru. Já myslím na nějakou reálnou osobu. Tvým úkolem je pokládat otázky, na které budu odpovídat ano nebo ne. Na základě mých odpovědi uhádni, na kterou postavu myslím. Začni první otázkou.
Dobře, rád se hry zúčastním! Je tato osoba žijící?

Stay tuned

Doplňují stále nová hesla, v TODO listu mám například:

  • Jak ho přimět psát to co nechce?
  • Živé ukázky, které můžete sami upravovat