První kroky s ChatGPT
Co je ChatGPT?
ChatGPT je pokročilá umělá inteligence, která slouží jako asistent v textové komunikaci. Vyvinula ji společnost OpenAI. Pomáhá lidem s úkoly spojenými s textem:
- odpovídá na otázky
- pomáhá s psaním článků, esejí nebo diplomových prací ;-)
- přepisuje texty podle zadání, umí je zkrátit nebo prodloužit
- překládá do jiných jazyků
- asistuje při studiu nebo brainstormingu
- umí psát programy nebo vysvětlit, jak fungují
- a mnoho dalšího…
Texty, které generuje, vypadají opravdu jako psané člověkem (ano, i toto, co čteš, napsalo ChatGPT … ne, kecám, to píšu já, David). Je to inteligentní lopata pro všechny, kdo pracují s textem. Copywritery, právníky, ale i programátory.
ChatGPT je dostupný jako webová aplikace, takže ho můžeš používat na jakémkoli zařízení. Stačí jen otevřít tuto stránku a začít chatovat. K dispozici je také aplikace pro iOS.
Je ChatGPT zdarma?
Takže rovnou otázka na nejcitlivější místo, peněženku. Je zdarma? Ano, základní verze ChatGPT je zdarma, takže jej můžeš hned vyzkoušet a nechat kreditku v klidu. Existuje i placená verze, jejímž největším tahákem je nejnovější verze jazykového modelu GPT-4 a pluginy. A taky by měla mít rychlejší odezvu. Platí se jako měsíční předplatné a stojí $20 (plus 21 % DPH státu, takže $24). Je to víc než za Netflix, ale taky ChatGPT s přehledem překonává schopnosti jejich scenáristů.
Co ChatGPT není?
ChatGPT není vědomá entita. Jde pouze o program, který přečetl nesmírné množství knih a článků, a je tak dobře vybaven v oblasti zpracování jazyka. Navzdory tomu, že může generovat texty, které působí inteligentně, nemá ChatGPT vlastní myšlenky, pocity ani zájmy. Není ani univerzálním expertem, který by mohl nahradit lidské odborníky. Nemá patent na rozum, jak říkávala naše třídní Eva Černohorská. Není ani výpočetní stroj, takže od něj nelze očekávat počítání odmocnin nebo největších prvočísel, ale může ti vysvětlit, jak se tyto věci počítají. Protože o tom hodně četl.
ChatGPT dokonce ani nemá standardně přístup k internetu, což je v dnešní době kruté. Když po něm třeba budeš chtít, ať ti navrhne názvy webových domén, tak nemá způsob, jak ověřit, jestli jsou volné. Ale je možné, že ti bude tvrdit opak. To tě jenom lakuje.
ChatGPT vs GPT: co je lepší?
Je možné, že pro tvé potřeby by bylo vhodnější využít čisté GPT místo ChatGPT. Co to je a v čem se tyto dvě varianty liší? Všude se dočteš, že GPT je velký jazykový model založený na umělé neuronové síti. A teď srozumitelně: jde o program, kterému podstrčíš část textu a on vyprodukuje slova, která vypadají jako přirozené pokračování (zelený text napsalo GPT). Můžeš regulovat délku generovaného textu a také takzvanou „temperature“, což je parametr určující míru kreativity. Můžeš si to vyzkoušet online, stačí se jen zaregistrovat.
ChatGPT, na druhou stranu, je konzumní služba postavená nad GPT. Je navržená tak, aby byla úžasná v přirozené konverzaci. Tento přístup je pro uživatele atraktivnější, a tak se ChatGPT během krátké doby katapultoval mezi globální fenomény. Přestože jde o specifické využití nástroje, který byl k dispozici už dva roky. Pro můj typ práce je konverzační formát ChatGPT fajn, ale nezkoušel jsem třeba psát scénáře. A je možné, že bych zjistil, že pro takový úkol je čisté GPT lepší volbou. Tj. vytvořit vstupní text popisující postavy, jejich vztahy, motivace a zahájení příběhu, nastavit temperature a nechat GPT, aby ve vyprávění pokračoval.
Píše ChatGPT vždy pravdu?
Často píše. Ale někdy začne šíleně kecat. Říká se tomu halucinování nebo blouznění. S naprostou přesvědčivostí si cucá z digitálního prstu bláboly. Jako když tasí dutého leč suverénního studenta k tabuli. Dokonce je ochoten doložit své nesmysly odkazy na důvěryhodné zdroje. Jenže ty jsou taky vymyšlené.
Říká se, že halucinování je chyba. Ale to je nepochopení, jak jazykové modely pracují. Jejich úkolem je generovat přirozeně znějící text. Pokud k tématu, o kterém se bavíte, najde podklady v tréninkových datech, snaží se je využít, protože tak lépe splní úkol, o to bude vygenerovaný text lepší. Pokud najde podkladů málo nebo žádné, souvislosti si domýšlí. Podklady, které se v tréninkových datech opakují, jsou modelu jasnější, kdežto ty vzácnější si pamatuje matně. Čeština tvořila jen asi 0,07 % tréninkových dat. Takže když se ho zeptáš třeba na hlášky z filmu Pelíšky nebo seriál Návštěvníci, tak si uletí do říše fantazie. Představ si to jako projev ztrátové komprese, jen obětí nejsou pixely v obrázku, nýbrž fakta. Podobně i my máme na starší události mlhavé vzpomínky a mozek má tendenci si domýšlet.
Vývojáři se sice snaží ChatGPT vyladit tak, aby halucinoval co nejméně, ale není způsob, jak tomu zamezit. Nelze přikázat ChatGPT, aby si nevymýšlel. Takže nezbývá než po něm všechno kontrolovat.
Má přístup k internetu? Může si vygooglit odpověď?
ChatGPT zatím nemá přístup k internetu. Všechny informace, které zná, získal z trénovacích dat. Platící uživatelé si od května 2023 mohou zapnout experimentální přístup k webu. Nebo můžeš použít alternativu jménem Bing Chat, která přístup k internetu má od počátku.
Učí se ChatGPT z toho, co mu uživatelé napíšou?
Je to trošku složitější. ChatGPT je předtrénovaný, což znamená, že si prošel výcvikem už dávno, navíc na datech dostupných jen do září 2021. A sám o sobě neprovádí žádné další učení – to znamená, že z konverzací se přímo neučí.
Ale pozor, lidi z OpenAI konverzace sledují a analyzují, aby vylepšili systém a mohou je využít pro nějaký budoucí trénink. Takže nepiš mu nic, co bys nenapsal třeba na Facebook. Nebo si zapni privátní režim.
Pamatuje si ChatGPT, co jsem dřív psal?
Vědět, jak ChatGPT udržuje kontext, je důležité. ChatGPT je totiž s pamětí docela na štíru. V každém novém vlákně začínáš od nuly. ChatGPT nemá páru o tom, co jsi psal jinde. Když se konverzace vyvine špatným směrem a třeba odmítá vyhovět nepatřičnostem, prostě založ nové vlákno a přechytrač ho od začátku a lépe. To je vlastnost, která by se TAAAAAAK moc hodila v reálném životě.
V rámci jednoho vlákna si pamatuje jen posledních pár set nebo tisíc slov (konkrétně 4096 tokenů). Jako když si s někým dlouho povídáš na párty, je fakt pozdě, dojíždí energie, a najednou si říkáš: „Kdo to je? A o čem mluvíme?“ Nicméně se bavíš dál, protože je hezká (nebo „platí drinky“, ať to máme genderově vyvážené). Stejně tak ChatGPT budí zdání, že si celou konverzaci pamatuje. Požádáš ho na začátku, že má překládat texty do angličtiny a posíláš mu další a další odstavce, a on stále překládá. Ale počáteční instrukci si dávno nepamatuje. Je ve stadiu „Kdo to je? A o čem mluvíme?“, pamatuje si jen posledních pár replik, vidí, že jsi něco napsal česky, on to pak napsal anglicky, a říká si „aha, my asi překládáme“ a pokračuje v tom dál.
Proto je dobré mu jádro původního zadání, co přesně po něm chceš, průběžně opakovat.
Kolik jazyků umí?
ChatGPT je opravdu talentovaný polyglot. I když jeho hlavní jazyk je angličtina, ChatGPT rozumí a odpovídá na otázky v celé řadě dalších jazyků, jako je čeština, španělština, čínština, nebudu je všechny vyjmenovávat, protože jich je přes stovku. Žádný z nich ale neovládá zdaleka tak dobře jako angličtinu. Ani mu nevadí, když budeš v každé větě jazyk střídat. Kdyby neodpovídal jazykem, kterým chceš, jednoduše mu řekni třeba „Piš česky.“
Kromě přirozených jazyků ovládá spoustu jazyků umělých. Třeba dokáže přeložit „neodjedu z Berlína, dokud se s tebou nevyspím“ do klingonštiny (berlinvo' jImejbe', pagh HIq wo' vImejtaHvIS). Kdyby se ti tohle někdy v životě hodilo, určitě mi o tom napiš. A taky rozumí celé řadě programovacích jazyků, jako je Python, PHP, JavaScript, a tak dále, nebo třeba HTML, SQL či Markdown.
Přesto existuje jedno slovo, na kterém si tento chytrolín vylámal zuby. To mě … ehm … poser.
Je lepší se ptát anglicky?
Je lepší s GPT komunikovat v angličtině pro dosažení přesnějších odpovědí? Ano i ne. GPT model má stejnou znalostní bázi bez ohledu na jazyk, v jakém s ním komunikuješ. Ale angličtina je pro GPT značně pohodlnější než čeština, jelikož byl trénován zejména na datech v angličtině. Takže pokud ti angličtina nedělá problémy, používej angličtinu. V opačném případě pokračuj v češtině. Překládat strojově dotazy z češtiny do angličtiny a následně vložit do GPT nebude mít žádný významný přínos.
Kašli na obchodníky s prompty!
Boom umělé inteligence představuje žně pro všechny infopodnikatele. Kdekdo ti nabízí knížky, kurzy, workshopy, atd. Kdybych tento web vydal jako placený ebook, mohl jsem se teď válet na Bahamách :-) Jednou z věcí, které se prodávají, jsou prompty, tedy textové vstupy, které zadáváme do GPT / ChatGPT.
Vzpomínám si, jak jsem své babičce vysvětloval používání mobilu, a rostl z poznámek, které si pečlivě zapisovala. „Dvakrát dolů, modré tlačítko, jednou nahoru“. Opakoval jsem jí: „Babi, jde o princip, že máš kliknout na ‚Menu‘ a pak na ‚Create message‘". Ale bylo to marné! Stejně tak je důležité pochopit principy komunikace s GPT, místo kupování hotových promptů, které stejně nepřinesou žádný zázrak. Uč se, tady máš celou stránku inspirace.
Stay tuned
Doplňují stále nová hesla, v TODO listu mám například:
- Proč je tak politicky korektní?
- Kompiluje jen texty z jiných zdrojů?
- Dokáže ChatGPT úmyslně lhát?
- Může řešit slovní úlohy?