Tipy na užitečné AI nástroje

Bing Chat

ChatGPT má bratra jménem Bing Chat. Liší se v tom, že Bing má přístup k internetu a měl by v základu využívat nejnovější model GPT-4. Přitom je zdarma. Jak jej použít?

  • Buď jako aplikaci do mobilu (iOS, Android). Můžeš s ním komunikovat hlasem a bude ti hlasem i odpovídat. I v češtině.
  • Nebo jako součást prohlížeče Microsoft Edge. Pokud jej nemáš, stáhni si jej. Pak otevři postranní panel (CtrlShift.) a můžeš začít chatovat. Tipy na používání najdeš v článku Edge Copilot na Živě.

Midjourney: obrázky z textových pokynů

V roce 2022 jsme byli svědky průlomu v oblasti generátorů obrázků, které vytvářejí jedinečné vizuály na základě textového popisu. Od podivných, nesourodých počátků se v průběhu necelého roku vyvinuly do takové míry, že vytvářejí obrázky nerozeznatelné od skutečných fotografií. Jeden německý fotograf dokonce zvítězil v prestižní soutěži s dílem vytvořeným umělou inteligencí, aniž by to kdokoliv poznal.

Prvním generátorem, který na sebe upoutal pozornost, byl Dall-E od OpenAI, avšak přístup k němu byl omezený. Midjourney se rozhodl jít jinou cestou a poskytl uživatelům otevřený přístup. Výhodou se ukázal i poněkud netradiční způsob ovládání, a to prostřednictvím komunikační platformy Discord. Proč? Když jsem poprvé v létě 2022 představoval kamarádům tuto úchvatnou technologii, říkal jsem: „Vymysli cokoliv a stroj to za pár sekund nakreslí!“ Odpovědi byly většinou: „já nevím, třeba jablko" a když stroj vygeneroval jablko, nadšení bylo pochopitelně nulové: „Hmm, jablko.“ Ale na Discordu se lidé inspirovali navzájem a brzy vymýšleli mnohem kreativnější prompty, jako třeba „beautiful pale cyberpunk female with heavy black eyeliner, blue eyes, shaved side haircut, hyper detail, cinematic lighting, magic neon, dark red city“. A výsledky byly parádní.

Jak začít s Midjourney?

  • Zaregistruj se na Discordu a přijmi pozvánku na kanál Midjourney
  • Přejdi na kanál #newbies, zadej příkaz /subscribe a vyber si svůj tarif (v době, kdy toto čteš, mohou i nemusí být k dispozici obrázky zdarma)
  • Poté se vrať na Discord a začni generovat obrázky pomocí příkazu /imagine následovaným popisem obrázku

Nastavení můžeš měnit pomocí příkazu /settings, například se přepnout na nejnovější verzi modelu. K dispozici je také řada parametrů, užitečný je třeba --ar pro nastavení poměru stran obrázku. Příjemnou zábavu!

Dall-E: generátor obrázků od OpenAI

Dall-E od OpenAI je jedním z prvních generátorů obrázků, který se dostal do povědomí širší veřejnosti. Využívá technologii GPT. Ale co se týče kvality výstupů, je na tom oproti Midjourney hůř. Existuje finta, jak ho používat bezplatně, a to pomocí prohlížeče Microsoft Edge a jeho Bing Chatu. Otevři jej pomocí CtrlShift., přepni se do módu More creative a napiš, co chceš nakreslit. Můžeš psát dokonce v češtině.

Stable Diffusion: open source generátor obrázků

Stable Diffusion, vyvinutý start-upem Stability AI, je dalším významným aktérem v oblasti generátorů obrázků. Vyznačuje se tím, že je open source, a je navržen tak, aby mohl být provozován i na běžném domácím hardware. To umožnilo vznik široké škály derivátů tohoto projektu. Zvláště oblíbené jsou služby typu dreambooth, kde uživatelé nahrávají své fotografie a poté obdrží sadu stylových avatarů. Další zajímavé aplikace zahrnují generátory videí, jejichž výsledky nejvíc připomínají svět po požití koňské dávky LSD.

ControlNet je zvláště inovativní rozšíření, které umožňuje ovládat generátor nejen textovými pokyny, ale i kresbou. Umožňuje tak přesně načrtnout rozmístění objektů na výsledném obrázku. Nebo může transformovat tvoje dětské kresby (pardon, tvých potomků) do realistických obrázků.

GitHub Copilot: asistent pro programátory

GitHub Copilot je našeptávač na steroidech pro programátory. Je k dispozici jako rozšíření pro Visual Studio Code a JetBrains. Byl vyvinut v rámci spolupráce mezi OpenAI a Microsoftem a využívá schopností jazykového modelu GPT.

Copilot je navržen tak, aby odhadl, co se programátor chystá psát (pan Sponka likes this), a nabídl vhodné návrhy – a to až na úrovni celých funkcí. Pomůže pokročilým programátorům a kodérům s rutinní otročinou a začátečníkům s pochopením základních konceptů. Přesto je důležité mít na paměti, že Copilot, stejně jako GPT, může „halucinovat“. Proto je nezbytné vždy pečlivě kontrolovat a ověřovat kód, který Copilot navrhuje. Takže na jedné straně čas šetří, na druhé straně ho bere kvůli nutnému ověřování.

Google Bard: chatbotí konkurent

Google Bard je chatbot, který vstoupil do arény jako vážný konkurent OpenAI ChatGPT. Konkurence je pro nás uživatele vždy dobrá věc. Ale je tu háček – ačkoliv je od května 2023 dostupný ve 180 zemích světa, není mezi nimi žádná z EU. Pro nás v Evropě to znamená použít VPN. A další háček – zatím neumí česky.

Jakmile Bard bude dostupný i pro české prostředí, přinesu ti o něm podrobnější informace.

Záplava nástrojů nad GPT

Každý měsíc vznikají tisíce nových nástrojů založených na umělé inteligenci, které, ať už to tušíš či nikoli, využívají v základu GPT. Příkladem může být Jasper.AI, Notion AI a mnoho dalších. Samozřejmě, tyto nástroje mohou mít svou přidanou hodnotu, ale v jejich jádru leží stejný jazykový model s identickými vlastnostmi a omezeními. A podobných výsledků můžeš dosáhnout i s čistým GPT a dobře napsaným promptem.

Letem světem

  • Whisper – přepis mluvené řeči na text s podporou češtiny. Must have pro novináře.
  • PimEyes – najde fotografie konkrétní osoby napříč celým internetem
  • Uberduck – vyber si beat a rapuj jako Vladimír 518
  • LALAL.AI – extrahuj zpěv, doprovod a různé nástroje z jakéhokoli zvuku a videa

Stay tuned, doplňují stále nová hesla.