Ostatní chatboti a jazykové modely

Kromě ChatGPT existují i jiní boti. Seznamte se.

Bing Chat

ChatGPT má bratra jménem Bing Chat. Jde o jakousi výkladní skříň Microsoftu, ve které si můžeš zdarma vyzkoušet funkce, které ChatGPT buď ještě nemá, nebo jsou placené. Bing má přístup k internetu, hlasové ovládání, poradí si s obrázky a pohání jej nejnovější modely GPT-4 a DALL-E 3.

Jak ho získat?

  • Buď jako aplikaci do mobilu (iOS, Android)
  • Nebo jako součást prohlížeče Microsoft Edge. Otevři v něm postranní panel (CtrlShift.) a můžeš začít chatovat. Tipy na používání najdeš v článku Edge Copilot na Živě.

Mobilní apka Bingu může působit trochu nepřehledně, spousta bordýlku na obrazovce, nic pro milovníky japonského minimalismu. Holt je to celý prohlížeč, kde chatbot je jen jedna z funkcí. Ale umí řadu skvělých věcí! Místo psaní můžeš na Bing mluvit a on ti bude odpovídat. V češtině. Umí vytvářet obrázky, stačí mu říct: „vytvoř obrázek, na které bude …“. Nebo naopak můžeš vyfotit fotku a zeptat se, co na ní vidí, nebo kde je focená. A je v tom fakt dobrej. A co víc? Můžeš se ho ptát na aktuální informace, protože si je umí dohledat na internetu. A to všechno úplně zadarmo.

Google Bard

Google Bard je chatbot, který vstoupil do arény jako vážný konkurent OpenAI ChatGPT. Od května 2023 byl dostupný ve 180 zemích světa a od června i v České Republice. Pro nás, uživatele, je konkurence vždy přínosem. Ale v tuto chvíli nemám pocit, že Bard byl v něčem výrazně lepší. Zdá se mi být poměrně rychlý, rovnou nabízí víc variant odpovědí, ale tím už dnes neohromí.

Claude

Claude je konverzační AI vyvinutý společností Anthropic. Stojí za ním stejní lidé, kteří původně vyvíjeli GPT ve firmě OpenAI, později se ale rozhodli jít vlastní cestou. Velká přednost Claude oproti ChatGPT je velikost paměti: přes 100 tisíc tokenů! Můžeš do něj nahrát dokument (např. PDF) a o jeho obsahu potom diskutovat.

Zatím je bohužel dostupný jen pro uživatele z USA a Velké Británie, takže aby sis vytvořil účet, potřebuješ nainstalovat takzvanou VPN (například NordVPN, ExpressVPN atd) a připojit se k americkému nebo britskému serveru. Při registraci navíc posílá ověřovací kód na telefonní číslo, které musí být opět z USA nebo Británie. Jestli tam máš kamaráda, zkus ho poprosit, že bys použil jeho číslo. A pokud tam kamaráda nemáš nebo pokud nemáš žádné kamarády nebo pokud prostě jen nechceš otravovat jiné lidi, tak je tu Poe.

Llama

Llama je jazykový model od společnosti Meta (tedy Facebook). Nemá tak vysokou úroveň jako GPT-4. Neumí zdaleka tak dobře česky. Vývojáři si však mohou Llamu zdarma stáhnout. Což je opravdu zásadní, díky tomu mohou firmy využívat model přímo u sebe, bez obav, že posílají citlivá data do cizích společností, jako je OpenAI nebo Google. Llamu si můžeš vyzkoušet tady.

Poe: chatbotí aréna

Poe je místo, kde můžeš chatovat s různými jazykovými modely. Žádný vlastní model neprovozují, jen poskytují jednotné rozhraní pro přístup k ostatním službám. Něco jako kdybys měl aplikaci, která spojuje SMS, Messenger a třeba Whatsapp.

Podstatné je, že nabízí přístup i k modelům, které nejsou jednoduše přístupné, například zmíněný Claude od Anthropicu. Nebo GPT, ovšem s mnohem větší pamětí. Službu si můžeš vyzkoušet zdarma, ale přístup k těm atraktivní modelům je pak dost limitovaný. A protože měsíční předplatné Poe stojí zhruba stejně jako ChatGPT, zkus zauvažovat, jestli není lepší posílat kapříky Poemu a mít tak víc služeb naráz. Ale aby to nebylo tak jednoduché, Poe nemá pluginy. Včil mudruj.

… další

Každý měsíc vznikají tisíce nových nástrojů založených na umělé inteligenci, které, ať už to tušíš či nikoli, využívají v základu GPT. Příkladem může být Jasper.AI, Notion AI a mnoho dalších. Samozřejmě, tyto nástroje mohou mít svou přidanou hodnotu, ale v jejich jádru leží stejný jazykový model s identickými vlastnostmi a omezeními. A podobných výsledků můžeš dosáhnout i s čistým GPT a dobře napsaným promptem.